מוזיקה קאמרית

אם בא לכם לשמוע מוזיקה קאמרית, אני מאוד ממליץ לעבור לדף הווידאו ולהכיר את שלישיית כלי המתכת StyleBrass. ניתן ליצור איתנו קשר כדי לברר מתי ואיפה אנחנו מופיעים. אם אתם מחפשים פסטיבל מוזיקה קאמרית, אז אמנם לא אפרט כאן פסטיבלים שכאלה, אבל אני עדיין ממליץ לקרוא הלאה כדי להכיר סוגי מוזיקה קאמרית וכדי שתדעו יותר טוב מה קיים בתחום.

 

מוזיקה קאמרית - כללי

מקור המילה "קאמרית" הוא "חדר". La camera באיטלקית. כלומר מוזיקה שאפשר לנגן בחדר. מכאן שכמות הנגנים קטנה בהגדרה - לא תזמורת, כי אם קבוצת נגנים שנכנסים בחדר ולא מנגנים חזק במיוחד.  המונח מגיע מכיוון המוסיקה הקלאסית, ואכן מלחינים קלאסיים רבים כתבו יצירות להרכבים קאמריים. האתגר למלחינים ולמאזינים הוא למצוא שילוב נגנים מתקבל על הדעת. עם השנים נוצרו מספר הרכבים קאמריים נפוצים ונכתבה להם כמות גדולה של יצירות קלאסיות. יחד עם זאת, הרכבים קאמריים יכולים לשלב ברפרטואר שלהם מוסיקה קלה שעובדה במיוחד להרכב שלהם. דוגמא לכך היא הרכב מוסיקלי לאירועים StyleBrass המשלב במוזיקה הקאמרית שלו עיבודים של מוסיקה קלה וג'אז. במידה והייתם רוצים שייכתב עיבוד מוזיקלי מסויים וינוגן ע"י StyleBrass באירוע שלכם, אתם מוזמנים ליצור קשר ונשמח לספר עוד פרטים.

 

מוזיקה קאמרית - כלי מיתר / כלי קשת

מי שיצא לו להגיע פעם אחת בחייו לקונצרט של מוסיקה קלאסית, ראה תזמורת קאמרית או סימפונית. תזמורת כזו מחולקת לקבוצות או לסקציות. אחת מהקבוצות היא קבוצת כלי המיתר. כלולים בקבוצה זו כל כלי הנגינה שיש בהם מיתרים, ואלה הם (מגדול לקטן): קונטרבס, צ'לו, ויאולה, וכינור. קיבלנו מכאן מספר אפשרויות למוזיקה קאמרית המנוגנת בידי כלי מיתר. הקונטרבס לעיתים כלול ולעיתים אינו כלול בהרכב כלי מיתר. גם הפסנתר מוגדר ככלי מיתר (בנוסף להיותו גם כלי הקשה!) ולכן גם אותו כוללים בהרכבים קאמרים של כלי מיתר. רבעיית פסנתר למשל, מורכבת מכינור, ויאולה, צ'לו ופסנתר.

 

מוזיקה קאמרית - כלי עץ

קבוצת כלי נגינה הנמצאת בתזמורת קאמרית או סימפונית, היא קבוצת כלי העץ. עם הקבוצה הזאת נמנים כל כלי הנגינה העשויים מ - עץ. למשל: קלרינט, אבוב, והבסון. החליל גם נמנה עם קבוצת כלי העץ, למרות שאינו עשוי מעץ. אבל היות ובעברו היה עשוי מעץ הוחלט להשאירו בקבוצת כלי העץ. מוזיקה קאמרית לכלי עץ כוללת בדיוק את כלי הנגינה האלה. לרביעיית כלי העץ מצטרפת לעיתים באופן מפתיע קרן היער ונוצרת "חמישיית עץ". לקרן היער פעמון גדול המופנה לאחור, מה שנותן לה צליל רך ונעים המשתלב יפה בצלילם של כלי העץ האחרים.

 

מוזיקה קאמרית - כלי מתכת

כלי המתכת, עקב עוצמתם, מצויים בכמות קטנה בתזמורת קאמרית, ובצורה מלאה בתזמורת סימפונית. להזכירכם, תזמורת קאמרית היא תזמורת קטנה (קאמרה = חדר) ולכן כוללת רק כמות קטנה של כלי נשיפה ממתכת. עם הקבוצה הזו נמנים (מהקטן לגדול) חצוצרה, טרומבון, קרן יער, טרומבון וטובה. צליל כלי המתכת שונה מאוד מצליל משפחות כלי הנגינה האחרות, והוא שמור לרגעים דרמטיים ועוצמתיים של המוסיקה. כלי המתכת נכנסו אף לתחום המוסיקה הקלה והג'אז - בעיקר עשו זאת החצוצרה והטרומבון. 
הרכבים קאמרים נפוצים של כלי מתכת כוללים שלישיית כלי מתכת, רביעיית כלי מתכת, וחמישיית כלי מתכת. קיימים אף הרכבים גדולים יותר, אך יש לזכור שככל שאנו מגדילים את ההרכב אנו מתרחקים מתחום המוזיקה הקאמרית. 
יש יחסית מעט מוזיקה קאמרית מקורית שנכתבה להרכבי כלי מתכת, ולכן הרכבים כאלה הם חגיגה למעבדים. יש אלפי עיבודים מוזיקליים הכתובים היום להרכבי כלי מתכת בכל הסיגנונות. בכתיבת עיבוד להרכב כלי מתכת, המעבד מראה את יכולתו להתאים (לעבד) לכלי מתכת מוזיקה שנכתבה במקור להרכב קאמרי מסוג אחר או אפילו לתזמורת. משימה זו אינה פשוטה אך היא אפשרית ולעיתים התוצאה טובה יותר מהמקור!

 

מוזיקה קאמרית - כלי הקשה

עם כלי ההקשה נמנים אף כלים מלודים! למשל פסנתר, וכסילופון על סוגיו השונים. הפסנתר נכנס לסוגים שונים של הרכבים קאמריים. כמעט לכל כלי נגינה נכתבה מוזיקה בליווי פסנתר. כלומר במוזיקה קאמרית, הפסנתר הוא בתפקיד מלווה. הופעה של כלי נגינה סולו בליווי פסנתר אף קיבלה שם מיוחד: רסיטל. הרכבים קאמריים גדולים יותר הכוללים פסנתר הם הרכבי כלי מיתר: שלישיית פסנתר ורביעיית פסנתר.

הרכבי כלי הקשה אחרים קיימים, אך הם בדרך כלל שייכים לתחום מוזיקה מודרנית או מוזיקה קלה.

 

מוזיקה קאמרית - StyleBrass

הרכב StyleBrass הוא שלישיית כלי מתכת שיכולה להנעים את זמנכם בנגינת מוזיקה קאמרית נפלאה. אנו בקיאים בכל הסגנונות, במוסיקה קלאסית, קלה וג'אז. הרפרטואר נבנה במיוחד ממוסיקה קליטה ונעימה, לאחר הכירות רבת שנים של נגני ההרכב את תחום המוזיקה הקאמרית. אתם מוזמנים ליצור קשר לקבלת פרטים נוספים.

שלכם,

יעקב שיינדורף,
מנהל מוסיקאלי StyleBrass